Filtracja wstępna i końcowa
Filtry kieszeniowe
Charakteryzują się dużą powierzchnią filtracyjną, co daje dłuższy okres ich użytkowania. Zastosowanie filtrów kieszeniowych zwiększa żywotność turbin i filtrów sufitowych oraz zapewnia optymalne ciśnienie i wysoką wydajność kabiny lakierniczej. Filtry wstępne przeznaczone są do wychwytywania z powietrza zanieczyszczeń mających negatywny wpływ na jakość powłoki lakierniczej. Filtry końcowe wyłapują zanieczyszczenia stałe powstałe w trakcie lakierowania, chroniąc turbinę, a także środowisko. Filtry kieszeniowe w stosunku do płaskich charakteryzują się większą powierzchnią filtracyjną i dłuższym okresem użytkowania. Czas eksploatacji tych filtrów oceniany jest na 300-350 godzin dla filtrów wstępnych oraz 200-250 godzin dla filtrów końcowych. Po tym okresie należy dokonać wymiany filtrów.
Do wykonania filtrów kieszeniowych najczęściej wykorzystywane są maty filtracyjne w klasie filtracji G4 wykonane z włókien w 100% poliestrowych. Włókna ułożone są postępowo-progresywnie ( z rosnącą gęstością włókien zespolonych termicznie), a więc chłoną i zatrzymują większą ilość cząsteczek niż włókniny o stałej gęstości włókien. Istnieje możliwość wykonania filtrów kieszeniowych z włóknin o klasach filtracji G3, F5, F6, F7. Włókniny nie zawierają silikonu oraz innych substancji mogących powodować wady lakiernicze.
Konstrukcja
Z mat filtracyjnych uszyte są kieszenie filtrów. Im więcej kieszeni, tym większa powierzchnia filtracji i tym samym większa skuteczność filtra. Kieszenie zamontowane są w stalowej kratownicy, która osadzona jest metodą na wcisk w ramce z blachy ocynkowanej. Następnie ramka jest nitowana lub skręcana na śruby. Standardem jest ramka o grubości 25 mm, dostępna jest również ramka o grubości 20 mm. Do montażu kieszeni w ramkach nie wykorzystuje się klejów ani pianek.
Konstrukcja filtrów kieszeniowych APP pozwala na zastosowanie ich w kabinach wyposażonych w turbiny o mocy 7.5kW i przepływie 23.000 m3/h oraz przy turbinach o mocy nawet 11kW i przepływie powietrza 41.000 m3/h bez ryzyka, że ciąg powietrza wyrwie filtr z ramki.
UWAGA!
W ofercie APP znajdują się filtry kieszeniowe do wszystkich kabin lakierniczych używanych na naszym rynku. Istnieje również możliwość wykonania filtrów nietypowych pod konkretne zamówienie klienta.
Filtry kieszeniowe dostępne w ofercie APP produkowane są w dwóch rodzajach włókien: PREMIUM oraz ECONOMIC. Obydwie włókniny mieszczą się w klasie filtracji G4
Filtry
Filtracja główna
Filtry sufitowe
Do filtracji głównej najczęściej wykorzystywane są filtry sufitowe wykonane z włókien poliestrowych o różnej grubości ułożonych progresywnie. Filtry są zespolone termiczne oraz pokryte na etapie produkcji specjalnym impregnatem przyczepnościowym, który dodatkowo zmiękcza i zwilża włókna czyniąc je mniej kruchymi i łamliwymi. Tak przygotowana mata filtracyjna zatrzymuje blisko 97% niepożądanych zanieczyszczeń.
Zalety:
-
pewne i trwałe trzymanie drobin pyłu, które przeszły przez filtr wstępny,
-
równomierny podział strumienia powietrza,
-
stabilność na temperaturę do 100°C,
-
stabilność montowania - dodatkowa siatka na spodzie filtra,
-
odporność na rozpuszczalniki,
-
brak silikonu,
-
włókna połączone w wiązki, odporne na kruszenie i starzenie.